Plakat z zagadką.

Sądziliśmy, że w szalonym 2020 roku już nic nas nie zaskoczy. A jednak! W pewien listopadowy wieczór otrzymaliśmy wiadomość od klientki:

„Jestem fanką kryminałów Agathy Christie. Od dawna szukam plakatu, który „zamieszkałby” w moim salonie. Marzy mi się grafika współczesna i jednocześnie nawiązująca do twórczości Christie. Chodzi mi o taki „akuratny” plakat, taki, na który zwróciłby uwagę nawet Poirot, pomożecie? :)”

– Karolina

Usiedliśmy przy stole. Zaparzyliśmy kawę. Zanim zdążyliśmy ukierunkować nasze myśli, Krzysztof zaproponował, aby ostatnie zdanie maila potraktować śmiertelnie poważnie.

„Stwórzmy plakat, który wybrałby dla siebie sam Herkules Poirot!”.

To stwierdzenie wywołało lawinę twórczych pytań.
Czy można zaprojektować plakat, który spodobałby się… fikcyjnej postaci?
Czy bohater, który na kartkach książki pojawił się po raz pierwszy 100 lat temu, doceniłby nasz obecny styl?
Czy można odgadnąć upodobania kogoś takiego jak Herkules Poirot?

Kilka kolejnych tygodni poświęciliśmy na skrupulatne wertowanie książek Christie. Szukaliśmy wskazówek. Przeanalizowaliśmy dziesiątki tekstów kultury, w poszukiwaniu symboli-kluczy. Chcieliśmy być pewni tego, jak w masowej świadomości zapisała się „Królowa Kryminału” i jej bohaterowie.

Co wiemy o guście Poirot?

Całkiem sporo. Mieszkał w „najnowocześniejszym londyńskim bloku”. Wybrał go ze względu na geometryczne kształty i proporcje. Także mieszkanie Herkulesa Poirot „było w wystroju z gruntu nowoczesne. Lśniło chromem. Nawet fotele, choć wygodnie wyściełane, miały kanciaste, zdecydowane kształty”. Wybierał szlachetne trunki, jadał wyszukane potrawy. Ubierał się ekstrawagancko. Był pedantyczny. Lubił porządek i symetrię. 

Czy Poirot cenił sztukę?

W filmowej adaptacji opowiadania pt. „Lustro nieboszczyka” obserwujemy Poirot podczas aukcji dzieł sztuki. Detektyw licytuje lustro ścienne Edgara Brandta – francuskiego artysty-rzemieślnika, który tworzył przedmioty w stylu Art Deco, jego projekty były tak nowatorskie, eleganckie i luksusowe, że nazywano je dziełami sztuki. Ostatecznie licytację wygrywa niejaki Gervase Chevenix. Mężczyzna w arogancki sposób proponuje detektywowi układ – Poirot podejmie się poprowadzenia pewnego śledztwa, a w zamian otrzyma… lustro Brandta. Chociaż mały Belg oburza się, że potraktowano go jak „posłusznego psa”, szybko przystaje na propozycję.
Co ciekawe, w opowiadaniu Christie… w ogóle nie ma takiej sceny! Wizja reżysera jest jednak tak prawdopodobna i spójna z wizerunkiem Poirot, że wierzymy, jakby była stworzona przez autorkę.

Co chciałby podziwiać Poirot?

Zgadzamy się, że Poirot lubił piękne przedmioty. Wiemy, że lubił nowoczesne realizacje. W swojej śmiałości zakładamy, że powiesiłby w gabinecie nasz plakat, oprawiony w chromowaną, gładką ramę. Pytanie najważniejsze, co znalazłoby się na grafice? Abstrakt? Możliwe. Plan Londynu? Wykluczone! Portret hrabiny Very Rossakoff? Nie, to dla Poirot zbyt osobista historia… A więc co? Uznaliśmy, że w tej kwestii nie możemy snuć domysłów. Odpowiedź musi być jasna i wyrażona przez samego zainteresowanego.

„Nazywam się Herkules Poirot i jestem prawdopodobnie największym żyjącym detektywem. (…) Więc przyznaję otwarcie i bez hipokryzji, że jestem wielkim człowiekiem. (…) Jestem trochę snobem”.

A skoro tak, to oddajemy w Wasze ręce plakat przeznaczony dla Herculesa Poirot z podobizną… niezastąpionego Herculesa Poirot. Wierzymy, że zdobiłby gabinet detektywa w Whitehaven Mansions. Mamy nadzieję, że Wam również przypadnie do gustu.

Chociaż projekt przygotowania plakatu dla fikcyjnego bohatera był szalony, to jak powiedział nasz mały Belg: „Niemożliwe nie mogło mieć miejsca, a zatem wbrew pozorom, niemożliwe musi być możliwe”. I było.

Powyższy cytat pochodzi z powieści “Morderstwo w Orient Expressie” i właśnie na tle pociągu pokazaliśmy Poirot na naszej ilustracji. Jest trochę jakby zamyślony, ale z drugiej strony czujny. Jeszcze nie wie co się wydarzy w tej podróży…

Reprodukcję drukujemy cyfrowo na matowym papierze 210g i jest dostępna w sklepie NaWalla: https://nawalla.com/sklep/portrety/herkules-poirot/