Kolory Pantone 2021 i kot na szczęście.

Kto śledzi trendy w designie, modzie i wnętrzarstwie na pewno słyszał o wyborze kolorów Instytutu Pantone na 2021 rok. Ogłoszenie to następuje zawsze pod koniec roku, w grudniu.

Wybór tym razem padł na dwa kolory, które mają symbolizować nadzieję na nadchodzący rok.

Pierwszy odcień to Ultimate Grey – jasna szarość, która ma reprezentować spokój i stabilność. Jeśli pomyślimy o nim np. w kontekście natury to na pewno przyjdą nam do głowy kamienie na plaży czy skały lub też betonowe fundamenty.  Chodzi o siłę i odporność. Patrząc wstecz to na pewno z szarością będą kojarzyły nam się dresy, w których spędziliśmy większość czasu.

Drugi kolor – Illuminating Yellow. Żółty oznacza nadzieję, pozytywność i coś, na co można czekać. Jak niebo w pięknym dniu – tłumaczy Laurie Eiseman, wiceprezes Pantone Color Institute. Kojarzy się ze słońcem i plasterkami cytryny w letniej lemoniadzie. To ewidentny symbol radości i optymizmu.

Połączenie tych dwóch kolorów ma oddawać moment, kiedy to potrzebujemy dobrego nastawienia, kiedy rozpoczynamy coś na nowo. Ten wybór niesie jedno przesłanie – spokój i nadzieja pomogą nam przetrwać trudny czas.

Po co to wszystko?

Na pewno pojawia się w głowie pytanie po co wybierane są te kolory? A przede wszystkim na czym opiera się taki wybór?

Ogólny cel wyboru koloru co roku jest taki sam – ma odzwierciedlać kulturę, w której żyjemy aktualnie i nadać pewien kierunek. I nie ma tu znaczenia czy chodzi o pandemię, protesty na całym świecie. Wkraczamy w zupełnie inny czas, w coś nowego. Nie wiemy co czeka na nas za rogiem, ale próbujemy wyobrażać sobie przyszłość, że będzie ona na pewno lepsza.  

Specjaliści z Pantone zazwyczaj podróżują po całym świecie i badają trendy kolorystyczne. Taka psychospołeczna analiza dotyczy miast, w których odbywają się imprezy sportowe, koloru książek na naszych zdjęciach na Instagramie, przemysłu rozrywkowego, turystycznych destynacji czy odcieni na pokazach mody. Tych czynników, które wpływają na wybór koloru jest bardzo wiele. Następnie odbywa się analiza tych trendów i na to nakładane są też potrzeby i nastroje społeczeństwa. Co ciekawe, w 2020 roku, ze względu na obostrzenia, cały proces był przeprowadzony online, a trendy raportowali lokalni pracownicy z różnych krajów.

Źródło: Pantone.com

Trochę z historii.

Amerykański Instytut Pantone od 1963 roku specjalizuje się w systematyce barw. Od dwudziestu lat ogłasza kolor roku. Ostatnio był to klasyczny niebieski, a w poprzednich latach m.in. koral, soczysta zieleń i fiolet.

Instytut prognozuje globalne trendy kolorystyczne i doradza markom w kwestii ich identyfikacji wizualnej, grafik czy opakowań produktowych. Wybory kolorystyczne mają wpływ na biznes, psychologię, odbiór produktów, emocje z nimi związane.

Obserwowaliśmy przez ostatnie dwa miesiące jak konkretne branże odnoszą się do tej decyzji i czy w ogóle biorą ją pod uwagę w swoich działaniach.

Na samym Instagramie na początku lutego 2021 pod hasztagiem #pantone2021 było udostępnionych ponad 71 tysięcy zdjęć. W gazetach wnętrzarskich pojawiły się dodatki w kolorach żółci i szarości. Oczywiście moda również nie pozostała obojętna. Ubrania pojawiły się już na wybiegach Prady, Jacquemusa, Gucci, Balmain i Givenchy.

Zastosowanie we wnętrzach

Zastosowanie szarości w aranżacjach jest prostym zabiegiem, ponieważ możemy traktować ten kolor jako bazę. Niemal każda barwa będzie pasowała do Ultimate Grey, co więcej, nawet jak zastosujemy metodę Pareto (tak, tę z dziedziny ekonomii i zarządzania) to przy pozostawieniu 80% szarej bazy możemy na pozostałych 20% poszaleć z kolorem. Szary z żółtym brzmi idealnie.

Na pewno możemy tutaj sobie pozwolić na ustępstwa. Mianowicie powinniśmy znaleźć odcień dla siebie, który będzie dobrze się komponował z naszym wnętrzem. Możemy wstawić musztardową sofę czy dodać beżowo-złote poduszki. W wazonie postawić żonkile czy żółte tulipany.

Jeśli chodzi o plakaty, które możemy wpleść do swoich mieszkań i domów to mamy dla Was sporo opcji do wyboru. Są spokojniejsze żółcie – musztardowy, zgaszony żółty, delikatne pomarańcze, ale też są intensywne cytryny czy nasze dwie zwierzęce nowości. Najświeższe nasze ilustracje są idealnie w kolorach Pantone – przeważa i szary i żółty.

Ale pamiętajcie, że kolory Pantone powinny być dla nas tylko podpowiedzią, wskazówką. Może nie przemalowujmy na siłę mieszkania na żółto kiedy nie jesteśmy fanami tego koloru.

Interpretacja NaWalla

Naszą luźną interpretacją kolorów Pantone na 2021 rok jest kot Maneki – Neko. Figurki te stały się popularne w XXI wieku w Japonii, Chinach i Tajlandii. Właściciele sklepów i restauracji stawiają je przy wejściach by te przyciągały klientów skinieniem swojej lewej łapki. Często spotkać można je także w prywatnych domach – tutaj z podniesioną, prawą łapką – by odciągały nieszczęścia, a przyciągały dobrobyt.

Nasz kot został namalowany na tle żółto – szarych kwiatów. Niech przynosi szczęście swoją obecnością, a kolory w tle niech dają optymizm i nadzieję na lepsze czasy.   

Plakat Maneki Neko możecie zamówić w naszym sklepie – link poniżej.