Jak dobrać plakat do wnętrza?

Wybranie tego jedynego plakatu i odpowiedni dobór do wnętrza może stanowić pewne wyzwanie. Często przy wykańczaniu wnętrz jest to jeden z ostatnich elementów do zrobienia, ale jakże warty uwagi 🙂 W poniższym artykule podpowiadamy jak dobrać plakat na ścianę tak by był zgodny z nami i przykuwał uwagę odwiedzających.

Wchodzisz do nowego mieszkania znajomych czy biura i widzisz intrygujący plakat na ścianie. Kiedy właściciel widzi, że zawiesiłeś oko na jego dziele to od razu wywiązuje się rozmowa. To dobry pretekst, żeby nie rozmawiać o pogodzie, a na przykład sztuce młodego artysty i pasjach.

Plakat często odzwierciedla nasze emocje czy zainteresowania francuskimi filmami, miłością do gwiazd rocka czy podróżami.

Czym się kierować przy wyborze plakatu?

Możemy wyróżnić tu kilka kierunków. Nasza pierwsza myśl pewnie zazwyczaj jest związana z wykończeniem naszego wnętrza. Oczywiście jest to ważne, ale kieruj się przede wszystkim własnym gustem i charakterem. Nie trzeba iść od razu w to, co modne i trendy.

Wystrój wnętrza i dobór do niego plakatu możemy rozważyć pod kątem czterech obszarów:

1. Wielkość ściany. Pierwszym krokiem będzie oczywiście decyzja, na której ścianie chcesz powiesić wybrany plakat bądź zrobić galerię, ale załóżmy, że ten etap mamy już za sobą. Jeśli ściana jest duża – wybierz większy format obrazu czy plakatu bądź zdecyduj się na zrobienie galerii. Wtedy możesz wybrać kilka mniejszych obrazków, które stworzą ciekawy wystrój. Jeśli jednak mamy mniejszą ścianę, wybierzmy mały obrazek. Będzie wisienką na torcie.

Żródło: Pinterest.com

2. Styl. Możemy to podzielić – do nowoczesnych wnętrz proponujemy abstrakcyjne plakaty, do tradycyjnych – dobierzmy np. bardziej rzeźbioną ramę. Obecnie jednym ze styli, który dominuje to styl retro. Przede wszystkim to powrót do czasów PRL – mebli, charakterystycznych miejsc, przedmiotów, samochodów.

Eklektyzm też jest w modzie, mieszanie styli – vintage i nowoczesnych elementów widać w popularnym midcentury modern. Jest to na pewno bezpieczny styl dla osób początkujących w wystroju wnętrz. Chociaż, jak wiadomo, ze wszystkim można przedobrzyć.

Miejmy z tyłu głowy to, że style we wnętrzach zmieniają się jak trendy w modzie. Czasami coś powraca po latach. Najważniejsze byśmy dobrze się czuli w naszych czterech ścianach i też taki plakat dobrali – by rezonował z nami.

3. Wspólny element. Możemy znaleźć element, motyw przewodni, fakturę czy kształt, który pojawia się w naszym wnętrzu i zakupić plakat z właśnie z tym elementem. Będzie wyglądało to spójnie i ciekawie.

4. Kolor. Tutaj możemy wybrać albo plakat w kolorach, które pojawiają się w naszym wnętrzu lub kontrastujący – by podkreślić dzieło, zwrócić uwagę na nie. Obydwie drogi są dobre.

Czy pora roku też ma wpływ na wybór plakatu?

Pewnie! Kolejną wskazówką, co do wyboru plakatu, mogą być pory roku czy nastrój. Na zimę będą to cięższe barwy, związane ze świętami Bożego Narodzenia. Na lato – ilustracje plaż, drinków, soczystych owoców jak na plakatach Jasna Sprawa czy Beach Vibes.

Popularne “wiosenne porządki” czasami dotyczą też wnętrz – zmieniamy elementy dekoracji: poszewki na poduszkach, zasłonki czy doniczki. Szukamy pastelowych, żywych kolorów. Potrzebujemy powiewu świeżości i nowego życia.

Dzięki takim małym zmianom poprawimy sobie nastrój, złapiemy trochę oddechu, poczujemy motywację do działania. Plakat też podkreśli wtedy nasz humor, nasze nastawienie. Niedużym kosztem możemy zmienić klimat mieszkania.

Kolejnym kierunkiem doboru plakatu mogą być zainteresowania. Miłość do jedzenia, jazdy na rowerze, jogi czy muzyki możesz pokazać właśnie przez plakat. Niech będzie to czasami motywacja – do kolejnych treningów, czasami docenienie siebie – za trud włożony w grę na instrumencie lub inspiracja – do przygotowania czegoś pysznego. Możemy też plakat traktować jako naszą wskazówkę – może przypominać nam jak dbać o swoje zdrowie czy jakie małe rzeczy możemy zrobić dla siebie by się zrelaksować. Na pewno dbanie o siebie wskazane w tych szalonych czasach. 

Oczywiście możecie po prostu wybrać też plakat swojego ulubionego Artysty i do niego dobrać elementy dekoracji. Taka kolejność też jest prawidłowa. Plakat może stać się tzw. focal point, czyli punktem centralnym wnętrza i od niego możemy zacząć urządzanie całego mieszkania. Może być to wyzwanie, ale czego się nie robi dla sztuki i własnej satysfakcji!

Jeśli pojawią się jakieś pytania czy wątpliwości jaki plakat dobrać do swojego wnętrza to zawsze możecie napisać do nas. Czasami otrzymujemy zdjęcia ściany, koloru farby czy opisu zainteresowań i na podstawie takich wiadomości dobieramy plakat. Lubimy takie zadania specjalne 🙂

Jeśli nie ma idealnego plakatu, to możemy go specjalnie przygotować. Wybieramy styl ilustracji, motywy i przygotowujemy pełną ilustrację. W dobie personalizacji wszystko jest możliwe.

“Mars” w trakcie malowania.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom wybierzecie dla siebie plakat „ten jedyny i najpiękniejszy”. Kierujcie się przede wszystkim swoim gustem – to Wy będziecie patrzeć na to dzieło non stop. Musi być zgodne z Wami.